RPH

TEMA
KEKELUARGAAN
TAJUK
KELUARGA SAYA
FOKUS UTAMA
Standard
Kandungan
1.2 Mendengar, mengecam dan          
      menyebut bunyi bahasa iaitu abjad,  
      suku kata, perkataan, frasa dan ayat   
      dengan betul.
Standard
Pembelajaran
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut
         dan mengeja perkataan yang
         mengandungi dua atau tiga suku  
         kata, diftong, vokal berganding, 
         digraf, konsonan bergabung dengan
         sebutan yang betul.
FOKUS
SAMPINGAN
Standard
Kandungan
2.2 Membaca dan memahami perkataan
      frasa dan ayat daripada pelbagai  
      sumber dengan sebutan yang betul.
Standard
Pembelajaran
2.2.1 Membaca dan memahami
         perkataan yang mengandungi dua
         atau tiga suku kata, diftong, vokal
         berganding, digraf, konsonan   
         bergabung dengan sebutan yang  
         betul.




























OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran murid dapat :
  1. mendengar, menyebut dan mengeja perkataan berkaitan keluarga yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
  2. membaca perkataan berkaitan keluarga yang mengandungi dua atau tiga suku kata terbuka dan tertutup dalam ayat dengan sebutan yang betul.
PENGISIAN KURIKULUM
  1. Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Kasih sayang

KBT   : Kecerdasan Pelbagai, konstruktivisme
SISTEM
BAHASA
Kosa kata : ibu, bapa, abang, kakak, adik, keluarga
MEDIA
Slaid lirik lagu, kad suku kata, kad perkataan, kad gambar


STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI
PENGISIAN
KURIKULUM
CATATAN

Set Induksi

  1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga Saya’ dengan bimbingan guru.



Media : Slaid

Nilai : Kerjasama

KBT : Kecerdasan Pelbagai

Aktiviti 1

Lampiran 1
Lirik lagu ‘Keluarga Saya’ (melodi lagu ‘Burung Kakak Tua’

Langkah 1

  1. Murid melihat lirik lagu ‘Keluarga Saya’ daripada slaid.
  2. Murid diminta menyebut perkataan berkaitan dengan ahli keluarga yang terdapat dalam lirik lagu.
Contoh : ibu, bapa, kakak, abang dan adik.
  1. Murid diminta menyanyi semula lagu tersebut secara kumpulan dan kelas dengan sebutan yang betul.



Media : Slaid

Nilai : Kasih sayang

KBT : Kemahiran mendengar dan menyebut


Aktiviti 2

Lampiran 1
Lirik lagu ‘Keluarga Saya’ (melodi lagu ‘Burung Kakak Tua’

Lampiran 2
Slaid perkataan

Langkah 2

  1. Murid diminta mengeja dan menyebut perkataan yang dipamerkan di slaid.




Media : slaid, kad perkataan.

Aktiviti 3


Langkah 3

  1. Murid melihat gambar yang dipamerkan oleh guru yang berkaitan dengan ahli keluarga seperti ibu, bapa, kakak, abang dan adik.
  2. Murid mengeja dan membaca serta memahami perkataan tersebut dengan bimbingan guru.
  3. Murid membaca secara individu perkataan-perkataan tersebut.



Media : Kad gambar, kad suku kata dan
Kad perkataan.

KBT : Konstruktivisme

Aktiviti 4


Penutup

1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga Saya’



Nilai : Kerjasama

KBT : Kecerdasan Pelbagai

Pentaksiran

  1. Murid diminta memadankan perkataan yang dibaca pada gambar.
  2. Murid menyebut perkataan berkaitan keluarga berdasarkan gambar.

Aktiviti 5

Lembaran kerja

Pemulihan

  1. Murid dibimbing menyebut dan mengeja suku kata dan perkataan.
  2. Murid memadankan gambar dengan perkataan.



Aktiviti 6

Pengayaan

  1. Murid diminta bercerita tentang ahli keluarga mereka kepada rakan berdasarkan ahli keluarga mereka.

Aktiviti